Mela - suczka rasy owczarek niemiecki (Frambos Melania FCI). 

Suczka jest w stowarzyszeniu od początku jego istnienia. Bierze udział w pokazach oraz szkoleniach, gdzie prezentuje swoje umiejętności w zakresie podstawowego posłuszeństwa i detekcji.  

Rudy - pies rasy Owczarek Belgijski Malinois. Dołączył do nas w październiku 2022 roku. Obecnie realizuje program szkolenia w zakresie pracy poszukiwawczej, specjalności terenowej i gruzowiskowej.  

Koli - suczka rasy Border Collie  - working sheepdog (International Sheep Dog Society). Jest najstarsza stażem wśród naszych psów pracujących. Swój pierwszy egzamin terenowy klasy 0 Państwowej Straży Pożarnej, zdała w lipcu 2020 roku. Egzamin klasy 1 w czerwcu 2021 roku. Od tego momentu Koli wraz z przewodniczką podchodzą rokrocznie do recertyfikacji, uzyskując pozytywne wyniki i tym samym, dalsze uprawnienia do brania udziału w akcjach ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej. Koli wzięła już udział w 16 akcjach poszukiwawczo - ratowniczych. 

Swoją siedzibę ma w województwie lubelskim, w Gminie Wyryki. Grupa wspiera Policję w prowadzeniu poszukiwań osób zaginionych w terenie otwartym (lasy, łąki, obszary trudnodostępne).

Członkowie grupy to przede wszystkim strażacy ochotnicy, działający w jednostkach KSRG OSP Wyryki (pow. włodawski) i OSP Nowe Opole (pow. siedlecki). To także ratownicy KPP oraz wolontariusze. Grupa działa głównie na Lubelszczyźnie, a dokładnie w zachodniej części Polesia. Polesie to malowniczy obszar, rozciągający się na terenie Polski, Białorusi i Ukrainy. Gmina Wyryki, jest jedną z najbardziej rozległych terytorialnie gmin Lubelszczyzny, liczy bowiem 220 km². Co ciekawe - na 1 km² przypada tylko 12 osób co oznacza, że na jednego mieszkańca gminy Wyryki, przypada około 4,5 ha lasu. Tu znajduje się również największe skupisko bagien i torfowisk w naszym kraju. Tak rozległe tereny zielone sprzyjają niestety częstym zaginięciom, dlatego działalność grupy poszukiwawczo - ratowniczej w tej okolicy jest tak istotna. 

 

Do działań poszukiwawczych grupa wykorzystuje odpowiednio przeszkolone psy, które swoje umiejętności potwierdzają certyfikacją państwową,  zgodną z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 28 grudnia 2021 r. w sprawie psów używanych w akcjach ratowniczych. 

Przewodnicy z psami ratowniczymi zostają dysponowani przez policję i tym samym dopuszczeni do pracy w terenie dopiero po uzyskaniu wszelkich stosownych uprawnień, zgodnych z w.w. rozporządzeniem. 

Nasze psy

Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza

POLESKIE PSY RATOWNICZE

 ŚLEDŹ NAS

POLESKIE PSY RATOWNICZE

NIP: 5651530546

 

BANK PARIBAS

Nr konta:

82 1600 1462 1858 7644 9000 0001

KRS: 0001050485

DAROWIZNA